LEAF PICKUP: CITY CREWS WILL START IN ZONE 5 TODAY.          
2017 DeWitt County 4H Beef, Goats, Horse Results

 

Beef:

Champion AOB Heifer- Emily Atten

Champion Low % Simmental Heifer- Conley Schick

Reserve Champ Low % Simmental Heifer- Conley Schick

Champion High % Simmental Heifer- Mabrey Schick

Reserve Champion High % Simmental Heifer- Mabrey Schick

Champion Angus Heifer- Conor Cooper

Reserve Champion Angus Heifer- Connor Cooper

Champion Shorthorn Heifer- Grace Clark

Reserve Champion Shorthorn Heifer- Grace Clark

Champion Hereford Heifer- Kaitlyn Zeigler

Reserve Champion Hereford Heifer- Joey Wenke

Champion Charolais Heifer- Inga Nord

Reserve Champion Charolais Heifer- Elsie Nord

Champion Market Heifer- Emily Atten

Reserve Market Heifer- Grace Clark

Grand Champion Heifer- Conley Schick

Reserve Grand Heifer- Conor Cooper

Jr. Showmanship- Sophia Lowers

Int. Showmanship- Inga Nord

Sr. Showmanship- Grace Arnold

Champion Crossbred Steer- Grace Arnold

Reserve Champion Crossbred Steer- Jeremiah Wenke

Champion Angus Steer- Conor Cooper

Reserve Champion Angus Steer- Brandon Atten

Champion Shorthorn Steer- Caleb Atten

Reserve Champion Shorthorn Steer- Kaitlyn Zeigler

Champion Hereford Steer- Sophia Lowers

Champion Simmental Steer- Grace Arnold

Champion AOB Steer- Joey Wenke

Reserve Champion Hereford Steer- Kaitlyn Zeigler

Grand Champion Market Animal- Grace Arnold

Reserve Grand Champion Market Animal- Sophia Lowers

Champion Pair of Heifers- Conley Schick

Reserve Champion Pair of Heifers- Conor Cooper

Champion Pair of Steers- Grace Arnold

Reserve Champion Pair of Steers- Conor Cooper

Champion Rate of Gain Market- Conor Cooper

Champion Cow/Calf- Conor Coooper

Reserve Champion Cow/Calf- Grace Clark

 

Goats:

Grand Champion Meat Goat Buck- Jacob Wenke

Reserve Grand Champion Meat Goat Buck- Lacey Bourn

Grand Champion Meat Goat Doe- Reed Jostes

Reserve Grand Champion Meat Goat Doe- Emma Pistorius

Grand Champion Diary Goat Buck- Henry Mitchell

Grand Champion Dairy Goat Doe- Luke Clancy

Reserve Grand Champion Dairy Goat Doe- Henry Mitchell

Champion Meat Wether- Joey Wenke

Reserve Grand Wether- Reed Jostes

Champion Market Doe- Jacob Wenke

Reserve Champion Market Doe- Jessie Wertz

Champion Rate of Gain- Reed Jostes

Reserve Champion Rate of Gain- Jacob Wenke

Clean Stall Award- Deborah Lindquist

Jr. Showmanship- Jeremiah Wenke

Int. Showmanship- Jacob Wenke

Sr. Showmanship- Joey Wenke

 

Horses:

Sr. Showmanship- Kali Walker

Int. Showmanship- Lindsey Scherer

Jr. Showmanship- Kayne Howell

Jr. High Point- Hunter Heldt

Jr. Reserve High Point- Kayne Howell

Int. High Point- Lacey Bourn

Int. Reserve High Point- Alyssa Murphy

Sr. High Point- Julia Taraszewski

Sr. Reserve High Point- Kali Walker

Int. Versatility- Lacey Bourn

Sr. Versatility- Kali Walker

Fastest Flags- Lydia Taylo

Fastest Poles- Abby Hamilton

Fastest Barrels- Elsie Nord

Sportsmanship- Lydia Taylo

High Point Walk Trot- Kayne Howell

Reserve High Point Walk Trot- Hunter Heldt

 

Local Weather