Local Sports
The Monticello Sages football team rolled through the regular season finishing 9-0. 
 
It is the first undefeated season at Monticello for Head Coach Cully Welter who says despite losing a very good senior class last year, they felt they had a good opportunity be good once again.
 
 
The Sages high powered offensive attack has been highlighted by their passing game in 2016, but Coach Welter indicates the offensive line and running game has come a long ways this season.
 
 
Game time from Monticello High School Saturday is 2 pm. Hear all the action on 95.9 FM WEZC and online at dewittdailynews.com.
 
Class 3A first round playoff games:
 
#16 St. Joseph (S.J.-Ogden) (5-4) vs. #1 Elmhurst Catholic (9-0) at Plunkett Athletic Center Sat. 4:00 pm
#9 Aledo Mercer County (7-2) at #8 Paxton-Buckley-Loda (8-1) Sat. 3:00 pm
#12 Eureka (6-3) at #5 Byron (9-0) Sat. 2:00 pm
 #10 Bloomington Central Catholic (7-2) vs. #7 Elmwood-Brimfield (8-1) Sat. 3:30 pm
#12 Hillsboro (6-3) at #5 Williamsville (8-1) Sat. 1:00 pm
#10 Tolono Unity (7-2) at #7 Vandalia (8-1) Sat. 2:00 pm
 
Class 1A first round playoff games:
 
#12 LeRoy (6-3) at #5 Kirkland Hiawatha (7-2) Sat. 1:00 pm
#16 Oblong (5-4) at #1 Tuscola (9-0) Sat. 2:00 pm
#13 Bridgeport Red Hill (5-4) vs. #4 Decatur Lutheran (8-1) Sat. 1:00 pm
#15 Toledo Cumberland (5-4) at #2 Decatur St. Teresa (8-1) Sat. 1:30 pm
#14 Warrensburg-Latham (5-4) at #3 Argenta-Oreana (8-1) Sat. 1:00 pm
 
Class 2 first round playoff games:
 
#13 Orion (6-3) at #4 Dee-Mack (8-1) Sat. 1:00 pm
 #10 El Paso-Gridley (6-3) at #7 Gibson City-Melvin-Sibley (7-2) Fri. 7:00 pm
 #16 Rushville-Industry (5-4) at #1 Tri-Valley (9-0) Sat. 1:00 pm
#12 Johnston City (6-3) at #5 Maroa-Forsyth (8-1) Sat. 2:00 pm
#10 Shelbyville (6-3) at #7 Carmi-White County (7-2) Sat. 2:00 pm
#14 Champaign St. Thomas More (6-3) vs. #3 Hamilton West Hancock (9-0) Sat. 2:00 pm
#11 Sangamon Valley (6-3) at #6 Bismarck-Henning (7-2) Sat. 6:00 pm
 
Class 4A first round playoff games:
 
#13 Olney Richland County (5-4) at #4 Mt. Zion (8-1) Fri. 7:00 pm
#12 Bethalto Civic Memorial (5-4) at #5 Rochester (8-1) Fri. 7:00 pm
 
Class 5A first round playoff games:
 
#16 Dunlap (5-4) vs. #1 Peoria (8-1) Fri. 7:30 pm
#9 Jacksonville (6-3) at #8 Decatur Eisenhower (6-3) Sat. 1:00 pm
#13 Peoria Notre Dame (6-3) at #4 Washington (7-2) Sat. 1:00 pm
#12 Mahomet-Seymour (6-3) at #5 Centralia (7-2) Sat. 2:00 pm
#10 Metamora (6-3) at #7 Kankakee (6-3) Sat. 2:00 pm
 
Class 6A first round playoff games:
 
#13 Chatham Glenwood (6-3) at #4 Crete-Monee (7-2) Sat. 2:00 pm
 #15 Normal West (5-4) at #2 Springfield Sacred Heart-Griffin (9-0) Fri. 7:00 pm
 
Class 7A first round playoff games:
 
#18 Pekin (6-3) at #15 Glenbard North (7-2) Fri. 7:00 pm
#27 Belleville West (5-4) at #6 Normal Community (8-1) Sat. 1:30 pm

Local Weather - Sponsored By: