Local Sports
The Monticello Sages football squad will head to Westville Saturday afternoon for a second round Class 3A IHSA playoff showdown.
 
Monticello routed Chicago Clark 49-8 Saturday in Monticello. The Sages, who improved to 10-0, were able to rest most of their starters in the second half and move on to the second round of the post season for the fifth time in the six years und head coach Cully Welter.
 
 
The Tigers from the Virmillion Valley League are 10-0 on the season after a 57-0 win over Chicago Marine last Saturday. Welter says Westville is a big physical group that will pose a lot of challenges for his team Saturday.
 
 
Welter says the team is starting to regain it's health, which was a concern early in the season. 
 
Game time from Westville Saturday afternoon is 2 pm. Hear all the action on 95.9 FM WEZC and online at dewittdailynews.com. 
 
Class 3A second round playoff games:
 
#5 Williamsville (9-1) at #4 Carlinville (9-1) Sat. 3:00 pm
#2 Mt. Carmel (10-0) at #10 Tolono Unity (8-2) Sat. 2:00 pm
 
Class 1A second round playoff games:
 
#4 Freeport Aquin (9-1) at #12 LeRoy (7-3 Sat. 3:00 pm
#1 Tuscola (10-0) at #9 Carrollton (7-3) Sat. 2:00 pm
#2 Decatur St. Teresa (9-1) at #10 Athens (7-3) Sat. 1:30 pm
#6 Brown County (8-2) at #14 Warrensburg-Latham (6-4) Sat. 2:00 pm
 
Class 2A second round playoff games:
 
#5 Chicago Hope (9-1) at #4 Dee-Mack (9-1) Sat. 2:00 pm
#2 Kewanee Wethersfield (9-1) vs. #7 Gibson City-Melvin-Sibley (8-2) Sat. 2:00 pm
#8 DuQuoin (8-2) at #1 Tri-Valley (10-0) Sat. 2:00 pm
#5 Maroa-Forsyth (9-1) at #4 Eldorado (9-1) Sat. 1:00 pm
#2 Mendon Unity (10-0) at #10 Shelbyville (7-3) Sat. 2:00 pm
#6 Bismarck-Henning (8-2) at #14 Champaign St. Thomas More (7-3) Sat. 2:00 pm
 
Class 4A second round playoff games:
 
#1 Althoff Catholic (10-0) at #9 Taylorville (8-2) Sat. 4:00 pm
#5 Rochester (9-1) at #4 Mt. Zion (9-1) Fri. 7:00 pm
 
Class 5A second round playoff games:
 
#8 Decatur Eisenhower (7-3) at #1 Peoria (9-1) Fri. 7:00 pm
#5 Centralia (8-2) at #4 Washington (8-2) Sat. 3:00 pm
#2 Highland (9-1) at #10 Metamora (7-3) Sat. 2:00 pm
 
Class 6A second round playoff games:
 
#7 Galesburg (8-2) at #2 Springfield Sacred Heart-Griffin (10-0) Sat. 1:00 pm
 
Class 7A second round playoff games:
 
#11 Benet Academy (8-2) at #6 Normal Community (9-1) Sat. 3:00 pm

Local Weather - Sponsored By: